www

WWW, Web ya da W3 (World Wide Web), yazı, resim, ses, film gibi pek çok farklı yapıdaki verilere etkileşimli bir şekilde ulaşmayı sağlayan web sayfaları ağıdır. İnternet sitelerinin çoğu www ile başlar.

Örnekler: www.aku.edu.tr, www.yok.gov.tr

e-posta

İnternet ortamındaki ağa dahil olan kişilerin hemen hepsinin bir e-posta adresi bulunmaktadır. Bu adres kişinin internet ortamındaki sanal adresidir. e-posta ile kişiye sadece yazı gönderilebileceği gibi; resim, müzik ya da kısa videolar da gönderilebilir. e-posta gönderirken gönderdiğiniz mail adresi geçerli olmalıdır.

İnternette e-posta gönderebileceğiniz birçok mail sitesi bulunmaktadır. Bunlar dan birkaçı;

Ücretsiz e-posta adresleri

adiniz@hotmail.com

adiniz@gmail.com

adiniz@yahoo.com

Kurumsal e-posta adresleri

adiniz@aku.edu.tr (Afyon Kocatepe Üniversitesi)

adiniz@yok.gov.tr (YÖK)

adiniz@afyonkarahisar.gov.tr (Afyonkarahisar Valiliği)

e-posta sitelerinden, e-posta adresi alırken dikkat edilmesi gereken kurallar;

“.(nokta),-(tire), _(altçizgi)” dışında bir sembol kullanmamak,

Türkçe karakterleri (ğ,ş,ü,ç,ö,ı) kullanmamaktır.


e-posta adresi 4 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar ;

1- kullanıcı adı,

2- adres işareti, “@”

3- hesabın oluşturulduğu sitenin e-posta sunucusunun adı,

4- nokta (.) ve site uzantısının

aralık bırakılmadan yazılması ile oluşur.

                   1        2       3         4

   Örnek: vikipedist@vikipedi.org


Download – Upload

Download; internet üzerinde kayıtlı dosyaların yerel makineye kopyalanmasıdır.

Upload ise bu işlemin tam tersi olarak tanımlanabilir. Download işlemi dosya indirme; upload işlemi ise dosya yükleme olarak bilinmektedir. 


Tarayıcı (Browser)

İnternette yer alan belgelerin yazıldığı bilgisayar dilini deşifre edip; bu belgeleri monitörde yazılar, resimler ve benzeri belgeler olarak görülmesini sağlayan aracı programlardır. İnternet erişimi için tarayıcılar olmadan internetten faydalanılamaz. İnternet tarayıcılarının başlıcası Internet Explorer'dır. Son zamanlarda kullanıcılar tarafından çokça tercih edilen diğer bir tarayıcı ise Mozilla Firefox’ tur. Bunları dışında;

Opera

Google Chrome

Safari

Konqueror

kullanılan diğer tarayıcılardır.

İnternet Explorer dışındaki birçok tarayıcının kullanımı ücretsizdir.


Sunucu (Server) – İstemci (Client)

Ağ paylaşımında ya da internet ortamında bulunan her bilgisayar sunucu – istemci ilişkisi içindedir. Sunucu bilgi istendiğinde cevap veren; istemci ise bilgiyi almak isteyen olarak adlandırılabilir. Sunucu olarak kullanılan bilgisayarların barındırdıkları bilgiler arasında e-posta bilgileri, veri tabanı dosyaları ve diğer gerekli bilgiler yer alır. İstemci bilgisayarlar sunucu bilgisayarlara ulaşarak istenilen bilgiyi talep eder ve ulaşır. Daha anlaşılır bir örnek ile sizin şu an ulaştığınız bu ders içeriği bilgisi bir sunucu tarafından tutulmaktadır. Sizlerde birer istemci olarak bu bilgiye ulaşırsınız. Sunucu sistemler barındırdıkları bilginin niteliği de dikkate alınarak güvenlik önlemleri alınmış olmalıdır.


Hosting - Domain Name

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir.

Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Hosting veya barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

Domain Name ya da Alan adı, bir web sitesinin İnternet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Örneğin www.google.com alan adı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Daha önce alınmış olan domain isimleri yeniden alınamaz. Yeni bir domain alınırken domain hizmeti veren sitelerden alacağınız ismin kullanılıp kullanılmadığını test etmeniz gerekmektedir.

URL (Universal Resource Locator) internet adreslerine verilen genel addır. Her web sayfası kendine ait bir URL’ ye sahiptir. Her bir URL 3 bölümden oluşmaktadır.

Protokol ( http://, ftp://, news:// vb.)

Domain adı ( www.aku.edu.tr )

Dizin yolu (http://www.egitimheryerde.net/egitim) ;

Adres Yapısı

URL olarak bahsedilen adres yapısında 3 farklı bölüm olduğunu söylemiştik. Bu bölümlerin dışında domain name olarak adlandırılan adres yapısında 2 farklı bölüm bulunmaktadır. Bunlar ;

Domain uzantıları ( com, net, org vb.)

Ülke Adları (tr, ca, jp vb.) 

Alan Adı Uzantıları: 

com : Ticari kuruluşlar için

net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için

org : Dernekler, Organizasyonlar için

gov : Devlet kuruluşları için 

edu : Eğitim kuruluşları için

mil : Askeri kuruluşlar için

ac  : Akademik kuruluşlar


TCP / IP

TCP (Transmission Control Protocol- Aktarım Kontrol Protokolü) : TCP protokolü bir bilgisayardan diğerine gönderilecek iletiyi, ağ üzerinde gönderilebilecek uzunlukta küçük paketlere bölme işlevini gerçekleştirir. Bu paketlerin başka bir ağdaki bilgisayara iletilmesini IP protokolü gerçekleştirirken, iletinin gönderildiği bilgisayarda bunlar TCP protokolü sayesinde bir araya getirilir ve ileti yeniden oluşturulur. Mesajların küçük paketlere bölünmesinin sağlayacağı yararlar:

  • Ağın kullanım oranı artar
  • Zaman kaybı önlenir

IP (Internet Protokol – İnternet Protokolü): IP bir bilgisayardan farklı bir ağdaki bilgisayara ileti gönderileceği zaman, bunun ağlar arasında yönlendirilerek yerine ulaşmasını sağlar. IP protokolü, her bilgisayarın internet üzerinde farklı bir numarası olmasını gerektirir. Internete bağlı her bilgisayar dört rakam grubundan oluşan bir IP numarasına sahiptir. Bu numaraların her biri ve 0 ve 255 sayıları arasında değişir ve aralarına nokta konulur.

HTTP (Hyper Text Transfer Protocol):

HTTP, internette en sık kullanılan protokoldür. Diğer protokollerde olduğu gibi HTTP’ de sunucu – istemci mantığı ile çalışmakta ve 80. port kullanılarak haberleşme gerçekleştirilmektedir. Kendi içinde TCP / IP protokolünü kullanır. HTTP protokolü istek/ yanıt mantığında çalışmaktadır. Sunucunun yanıt verme işlemini başlatabilmesi için öncelikle istemci den bir istek gelmelidir. İnternette bir siteye bağlanmak istediğimizde kullanılan adreslerin başında yazılan HTTP protokolü, HTML sayfalarında gezinebilmeyi ve her türlü bilgiye sorunsuz erişimi kolaylaştırmaktadır.

FTP ( File Transfer Protokol – Dosya Transfer Protokolü):

Bir bilgisayardan başka bilgisayara (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen protokoldür. Bu işlemi gerçekleştiren programlara FTP programları denmektedir. Günümüz en bilindik FTP programı CuteFtp’ dir. Gerçekleştirilecek olan bağlantı online olarak yapılır. Dosya aktarımı yapılırken işlemler sırasında bir dizi komut çalışır. Genel kullanıma açık olan FTP adreslerinde giriş te herhangi bir kullanıcı adı şifre istenmemektedir. Bir işyerine yada kişiye özel bir FTP için kullanıcı adı şifre istenebilir.

SMTP ( Simple Mail Transfer Protokol - Basit Mail Transfer Protokolü): 

e-posta göndermek için istemci sunucu arasındaki haberleşmeyi sağlayan protokoldür. Sadece e-posta yollamak için kullanılan bu protokolde, basitçe, istemci bilgisayar SMTP sunucusuna bağlanarak gerekli kimlik bilgilerini gönderir, sunucunun onay vermesi halinde gerekli e-postayı sunucuya iletir ve bağlantıyı sonlandırır. 25 numaralı port SMTP sunucusu için ayrılmıştır. SMTP sayesinde farklı işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar arasında (UNIX, WINDOWS, MAC-OS) e-posta alışverişi gerçekleşmektedir.

POP3 (Post Office Protocol 3): 

POP3 bir e-posta iletişim protokolüdür. E-posta gönderilirken SMTP protokolü kullanılır. Söz konusu e-posta, e-posta sunucuları arasında aktarılırken de SMTP kullanılır. Alıcı e-postayı okumak istediğinde bigisayarına indirmek için arkaplanda POP3 protokolü kullanılır. Yani, POP3, yalnızca e-postayı almak için ve son kullanıcılar tarafından kullanılır. Bağlantı Port numarası genellikle 110 olarak yapılandırılır. Gmail ücretsiz POP3 iletişim imkâni vermektedir.

En son değiştirme: Pazartesi, 25 Eylül 2017, 8:40 AM